Otevřený dopis od občanů městské části Litvínov - Janov.

26. září 2008 v 22:09 | převzato |  aktuality z Janova
JUDr. Otakar MOTEJL V Litvínově dne 23. září 2008
veřejný ochránce práv
Údolní 39
602 00 Brno

Otevřený dopis od občanů městské části Litvínov - Janov.

Vážený pane ombudsmane,
my, občané města Litvínova - městské části Janov, se na Vás obracíme s žádostí o spolupráci při řešení problémů janovského sídliště. Problematika této městské části je Vám jistě dobře známa, neboť v posledních měsících je předmětem četné medializace. I přesto si dovolíme Vám na úvod sdělit základní informace o prostředí, ve kterém žijeme.
Městská část Janov je součástí města Litvínova. Litvínov je zhruba třicetitisícové město nacházející se v Ústeckém kraji. Již několik desetiletí patří region k oblastem, které můžeme označit za sociálně slabé. Příčinu shledáváme ve skutečnosti, že náš region patřil a patří k průmyslovým oblastem, kde velkou pracovní sílu tvořili lidé mnohdy s neukončeným základním vzděláním. Vlivem útlumu těžební a chemické činnosti se zde zvýšila nezaměstnanost, která se pohybuje okolo dvaceti procent. Tím se náš region stal velmi atraktivním pro lidi, které nazýváme sociálně nepřizpůsobivými občany. V důsledku slabé kupní síly a vysoké nabídky došlo k procesu, kdy s nemovitostmi začaly obchodovat různé realitní kanceláře, které záměrně odkupují od této skupiny obyvatel domy a byty v prestižních lokalitách za zlomek jejich ceny a v Janově jim nabízejí nové bydlení. Hodnota těchto bytů je zde vlivem prostředí a sociální skladby tak devalvovaná, že se řada z nich stává téměř neprodejnou. Tyto skutečnosti považujeme za jádro problémů, které nás donutily začít viditelně jednat a hledat řešení k nápravě. Naší snahou je do Janova vrátit kulturní a sociální život a zabránit tomu, aby se z této části stal domov narkomanů, zlodějů a různých individualit. Nepovažujeme se za rasisty, ale musíme konstatovat, že velká část problémů je tvořena skupinou nově přistěhovalých Romů. Záměrně jsme použili slova " nově přistěhovalých Romů", neboť samotní původní romští obyvatelé je označují za hlavní zdroj problémů Janova. Avšak byli bychom neobjektivní, kdybychom viníky hledali jen v jejich řadách.
Jaké důvody nás donutily začít aktivně řešit problém Janova?
Vžijme se do role obyvatele domu v Luční ulici. Je mu okolo padesáti let, pracuje jako horník, má manželku a dvě děti. Jeho den záměrně začneme večer, kdy jde spát. Jedná se o muže s velmi fyzicky náročným zaměstnáním, který potřebuje dobrý spánek, neboť před sebou má další den fyzicky náročné práce. Muž zalehne do postele okolo půl jedenácté večer a jen co usne, probudí ho neuvěřitelný křik a rachot na společné chodbě. To zrovna k narkomanům o dvě patra výše přicházejí zákazníci. Po hodině ho probouzí křik a hluk ze spodních pater. To si pro změnu své názory vyměňují romští sousedé o patro níže. Ráno v šest hodin ho probudí budík a muž se chystá do zaměstnání. Jen co otevře dveře od bytu, ohromí ho obrovský nepořádek na společné chodbě. Cesta výtahem je pro něj také zážitkem. Než dojde k vchodovým dveřím, míjí na podlaze několik injekčních stříkaček a jednu dětskou pokálenou plínku, o jiném nepořádku ani nemluvíme. Po cestě na parkoviště ho doprovází odpadky a ojediněle stará televize, která sem dopadla ze čtvrtého patra vedlejšího vchodu.
Při příchodu k autu zjistí, že mu v noci někdo urval stěrače. Již rezignovaně nasedá do vozu a odjíždí do zaměstnání. Po cestě shledává skupinku místních obyvatel, která na něj pokřikuje: " Hej, Gadžo, kam jedeš? Do práce? No, to by se nám chtělo." Konečně se dostane do práce, oddychne si. Po usilovném zaměstnání se vrací domů vyčerpaný. Toužící po klidu a odpočinku zaparkuje na parkovišti před domem. Než však se dostane k vchodovým dveřím, musí se doslova prodrat skrze skupinku narkomanů čekající na svého dealera. U domovních dveří je nemile překvapený. Někdo vyrazil zámek a ukradl brano u dveří. Po chvilce zjišťuje, že brana u dveří nemají ani ostatní vchody. Vejde do vchodu, chce se podívat do poštovní schránky, ale nevěřícně se dívá na to, co z nich zbylo. Na cestě do výtahu ho povzbuzuje na stěně nastříkaný nápis: "Makejte gadžové, ať se máme líp." Konečně jsem doma, oddychne si opět. Klid trvá jen chvilku. Manželka muže seznámila s vyúčtováním za elektřinu. Nechápe nedoplatek a jde se podívat na elektroměr. S údivem zjišťuje, že na jeho elektroměr jsou kabelem napojeni sousedé.
A to je jen jeden z mnoha příběhů, které nás donutily se obrátit na vaši instituci.
Z našeho pohledu jsou zde každý den porušována naše práva a každý den jsou zde porušovány zákony našeho demokratického státu.
Proto jsme také uvítali zavedení výplaty sociálních dávek formou poukázek, neboť tento prvek je demotivujícím faktorem k masivnímu přílivu sociálně nepřizpůsobivých občanů. Obrátili jsme se s našimi problémy na samosprávu obce. Samozřejmě určité kroky k nápravě provedla, ale možnosti obce jsou limitovány naší legislativou. Současnou situaci v Janově dokládá také blog jedné nespokojené obyvatelky janovského sídliště, jejíž příspěvky se skutečně zakládají na pravdě. Adresa tohoto blogu je www.litvinovjanov.blog.cz.
Obracíme na vaši instituci s žádostí o spolupráci při řešení výše popsaného problému. Zároveň Vás tímto dopisem zveme na osobní návštěvu našeho města.
S pozdravem Patrik Christian Cmorej, zastupitel města
( za občany Janova)
Kontaktní osoba:
Patrik Christian Cmorej,
Podkrušnohorská 1017
Litvínov
Tel.: 732247454
e-mail: Patrik.cmorej@centrum.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama